נעמי מזיג מראשון לציון החליטה יום אחד שנמאס לה לשבת בצד ולראות איך ההכשרה הרפואית שקיבלה במהלך שירותה בצה"ל לא זוכה למימוש, ובחרה להתנדב ולהציל חיים.

מקצוע פורץ דרך. מזיג, צילום: דוברות איחוד הצלה

"הוכשרתי כפארמדיקית במהלך שירותי הצבאי בגדוד 9 של חיל השריון, ואחרי השחרור הבנתי שאני יכולה לעזור לעוד אנשים עם הידע שלי", סיפרה מזיג בת ה-23.

"היה לי מוזר לשבת כמה דקות מאירוע רפואי שבו אדם זקוק לסיוע מציל חיים ולא לקפוץ ולסייע לו, בייחוד כשאני יודעת מה לעשות במקרים כאלה". מזיג, שעובדת כפארמדיקית בחברת שח"ל, החליטה להצטרף לרשת המתנדבים להצלת חיים של איחוד הצלה.

"זמן קצר אחרי שהצטרפתי לרשת הייתי במשמרת אמבולנס בדרך למקרה רפואי בראשון לציון", נזכרה מזיג. "במהלך נסיעה על כביש 4 בסמוך למחלף ראשון לציון שמנו לב למכונית שעצרה בצד. כשעברנו לידה ראיתי שהנהג, אדם כבן 40, מחזיק את החזה. משהו לא הסתדר לי וביקשתי מנהג האמבולנס לעצור לידו.

"ירדתי לדבר עם הנהג ולשאול אם הכול בסדר", המשיכה מזיג. "ראיתי שהוא חיוור מאוד ומזיע. אלו סימנים שמעידים שהוא עובר, ככל הנראה, אירוע לבבי חריף. יחד עם צוות האמבולנס הענקתי לו סיוע רפואי ראשוני שבסיומו הוא פונה לבית החולים".

מזיג סיפרה שאותו אדם שאת חייו הצילה לא התקשר לאיש, ולא חשב שיש לו בעיה. הוא רק רצה לעצור לרגע בצד ולהמשיך בנסיעה – מה שהיה עלול לעלות לו בחייו. "לאחר המקרה היתה לי הרגשה מאוד טובה. אירוע לבבי מחייב טיפול רפואי מתקדם על מנת למנוע את קריסת מערכות הלב. הסיפור הזה ממחיש לי למה אנחנו לומדים ומתעשרים בידע רפואי כל הזמן".

על יום האישה הבינלאומי שמצוין היום ברחבי העולם והקשר למקצוע שבו בחרה אמרה מזיג: "יום האישה הבינלאומי מבחינתי הוא יום חשוב. אנחנו אמנם נמצאים כבר ב-2019 אבל העולם עוד מתייחס לפעמים לנשים בצורה שאינה שוויונית.

"דווקא מקצוע פאראמדיק הוא מקצוע פורץ דרך עבור נשים בשנים האחרונות ואני שמחה לעסוק בו. אני מזמינה נשים נוספות להצטרף לרשת המתנדבים להצלת חיים של איחוד הצלה, לעבור קורס חובשות רפואת חירום ולהציל חיים".

איחוד הצלה הוקם ב-2006 כארגון המושתת על מתנדבים ומטרתו היא מתן מענה רפואי ראשוני ומקצועי כדי להציל חיים. כיום מונה הארגון מעל ל-5,000 מתנדבים: 4,000 אנשי רפואי – חובשים, פרמדיקים ורופאים, 600 מתנדבי פרויקט תן כבוד, 400 מתנדבי יחידת חוס"ן הפעילים מדן ועד אילת תחת האישור של משרד הבריאות כגוף מסייע רשמי בשעת חירום.

מתנדבי איחוד הצלה מגישים סיוע רפואי לחולים ולפצועים הזקוקים לסיוע מיידי. המתנדבים פזורים בתוך אוכלוסיית ישראל בכל עיר, שכונה ורחוב ומגיעים מכל השכבות: יהודים, ערבים, חילונים, חרדים, גברים ונשים. חלקם פעילים בארגון במסגרת "השירות האזרחי". המתנדבים ברשת המתנדבים של איחוד הצלה פעילים 24 שעות ביממה, 365 יום בשנה, כולל שבתות וחגים.