אוהבים כלבים? בראשון לציון אתם לא לבד. הנתונים מלמדים שראשל"צ נמצאת במקום השני בישראל במספר בעלי הכלבים המחוסנים וברישיון. כעת יוצאת העירייה ביוזמה חדשה שנועדה להקל עליכם בעת החיסון השנתי.

פלוטו עם רופא השירות הווטרינרי, ד"ר תומר ניסימיאן | צילום: דוברות עיריית ראשל"צ

 לראשונה בעיר השיק השירות הווטרינרי העירוני שירות זימון לחיסון הכלב באמצעות מסרון (SMS). בחודשים הקרובים תשלח הודעה לבעלי הכלבים, כחודש לפני שיפוג הרישיון שניתן שנה קודם. בהודעה עצמה יופיע קישור לתשלום עבור חיסון הכלבת ורישוי הכלב כך שלא יהיה צורך עוד לבזבז זמן מיותר בהמתנה לתשלום הרישוי והחיסון בבנק, וכן יתייתר הצורך בשימוש ניירת.

בעליו של הכלב, ששילם עבור החיסון והרישוי, יוכל להגיע לשירות הווטרינרי העירוני או לכל מרפאה וטרינרית בעיר, לחסן את הכלב ולקבל במקום רישיון.

יש לציין כי עבור האוכלוסייה הבוגרת אשר מתקשה לעיתים להתמודד עם חידושי הטכנולוגיה, השירות הווטרינרי ימשיך לשלוח הזמנות מודפסות. נציין עוד כי כל מי שמעוניין להמשיך ולקבל הודעה מודפסת, יוכל לבקש זאת.

בדיקת נתוני בעלי הכלבים מעלה שראשון לציון היא העיר השנייה בישראל במספר התושבים המחזיקים כלבים ברישיון וחיסון בתוקף. כל שנה מחוסנים כ-12 אלף כלבים בעיר. כ 40% מהכלבים מחוסנים בשירות הווטרינרי ו60% במרפאות ווטרינריות פרטיות.

כלב, וטרינר. צילום: pixabay

רגע לפני שהחורף מתחיל מציעים בשירות הווטרינרי כמה טיפים לשמירה על בריאות בעלי החיים בעונה הקרה: 

מומלץ מאוד להכניס את בעל החיים לתוך הבית. במידה והדבר בלתי אפשרי, חשוב לדאוג שסביבת מגוריו תהייה יבשה, חמימה, אטומה לגשמים ורוחות.

במידה והכלב או החתול אינם מורשים לעלות על הספה, דאגו להם למצע מרופד כגון שטיח, מזרון קטן או שמיכה ישנה, שיבודד את גופם מהרצפה הקרה.

לפני יציאה לטיול, מומלץ להרגיל את הכלב לקור בחוץ ע"י מעבר ב"חדר ביניים", הכלב יחווה ירידה הדרגתית בטמפרטורה בין הפנים לחוץ וכך ימנע שוק הקשור לשינויי טמפרטורה קיצוניים בגוף.

בעלי חיים מגנים על עצמם מפני הקור והרטיבות בעזרת שומן שהם אוגרים בשכבה התת עורית שלהם ובזכות הפרווה שהופכת לסמיכה יותר בחורף. לכן מומלץ לא לספר ולגלח את חיית המחמד במשך החורף. כמו כן האוויר שנמצא בין השערות, מהווה שכבת הגנה לכן, כדאי להקפיד להבריש את הפרווה. 

הכן כלבך לחורף | צילום: השירות הווטרינרי ראשל"צ

בחורף מומלץ להאכיל בעלי חיים שחיים בחוץ בכמות מזון גדולה יותר בכ- 10%. לעומת זאת בעלי חיים שחיים בבית חמים ובחורף מבצעים פחות פעילות גופנית, נוטים להשמנה. ניתן לשקול להאכיל בכמות מזון נמוכה יותר ב 10% או להעביר לתזונה דיאטטית בייעוץ עם הווטרינר המטפל.

גם בחורף זכרו לדאוג ולספק לכלב ולחתול שתייה מרובה, היובש הרב ופעולת המזגנים עלולים לגרום לאיבוד מואץ של נוזלים.

יש להיזהר מלהשאיר תנורים שאינם בטיחותיים ליד בעלי החיים ללא השגחה.

סערות וברקים עלולים לגרום לבעלי חיים לחרדות ולחץ.יש להקפיד לדאוג שאין אפשרות לכלב לברוח מהבית, במידה והכלב שלכם חווה את הסערות באופן קשה במיוחד ישנם שני פתרונות אפשריים: הראשון, תרופות ווטרינריות מרגיעות (עם מרשם רופא בלבד לאחר שניסיונות טיפול התנהגותיים לא עזרו). השני, להקליט ולהשמיע לכלב את רעש הרעמים בתדירות גבוהה ובעוצמה נמוכה, עד שיתרגל לרעש.

כלבים משוטטים ברחוב מצויים בחורף בסכנות רבות של דריסה, קור וסכנה של פציעה עקב מריבות כלבים. על בעלי כלבים להימנע מלשחרר את כלביהם לטייל בחוץ ללא רצועה, מלבד הסיכון זוהי גם עברה על החוק. במקרה ונתקלתם בכלב משוטט לבדו ברחוב, פנו למוקד העירוני 106.

הכלב שכבר מוכן לחורף | צילום: pixabay

כל כלב או חתול יכולים ללכת לאיבוד או להיגנב. הקפידו על סימון כמחויב בחוק- סימון כלבים בשבב אלקטרוני ורישיון להחזקת כלב בשירות הווטרינרי העירוני.

במידה ומיצי או רקסי התלכלכו מבוץ, רצוי לרחוץ אותם אך חשוב להקפיד לייבשם ולסרק היטב את הפרווה בהקדם ובוודאי לפני שיצאו שוב החוצה. מומלץ לשים לב  להתנהגות חיית המחמד שלכם כגון רעידות שרירים שיכולות להעיד על קור.

המיתוס לפיו טפילים ומזיקים שונים אינם פעילים בחורף נכון רק חלקית בישראל. החורף הישראלי איננו קר כמו החורף בארצות אחרות, לכן, חשוב להקפיד על שגרת טיפולי המנע.

חפשו חתולים מסתתרים מתחת מכסה המנוע. חתולי רחוב ישראלים שאינם מורגלים לימים רבים של קור, נוטים לחפש מקומות להתחמם בהם, כאשר אחד המקומות הפופולריים בעבורם הם מנועי רכבים, על כן חשוב מאוד לזכור בימים קרים להקיש על מכסה המנוע לפני הנעה במטרה למנוע פגיעה בחתול מסתתר וגם פגיעה ברכב.