בעיריית ראשון לציון החלו באמצעות החברה העירונית ייזום ראשון בפיילוט להתקנת עמודי תאורה סולריים חכמים בטיילת החוף העליונה, במטרה לבחון שימוש רחב היקף בטכנולוגיה הייחודית כחלק מהחזון של עיר חכמה. עמודי התאורה הם של חברת ד.א.ג סולאר.

חזון של עיר חכמה. עמודי התאורה, צילום: דוברות עיריית ראשון לציון

העמודים אינם מחוברים לרשת החשמל וניזונים אך ורק מאנרגיה סולארית שאוגרת חשמל לתאורה רציפה של שלושה לילות. פרט לכך מותקנת בכל עמוד גם מצלמה חכמה הפועלת כל העת ומחוברת לענן.

המצלמות מאפשרות למוקד העירוני צפייה ישירה או מוקלטת, לצד חיבור לאמצעים נוספים שיוזנו באופן רציף מאנרגיה סולרית ללא תלות בקיומה של רשת החשמל. מערכת הבקרה המנהלת את תפקוד מערכות האנרגיה והתאורה היא אוטונומית, ומדווחת באופן רציף למוקד העירוני.

בחברת ייזום ראשון הסבירו כי טיילת חוף הים נבחרה בשל התנאים הסביבתיים המאתגרים שבהם מעוניינים לבחון את עמידות המערכת. הטכנולוגיה הנבחנת מאפשרת שילוב של אמצעים המהווים בסיס לתשתית לעיר חכמה, ואמורים לתפקד באופן רציף ללא תלות בחשמל.

מעבר לחסכון בעלויות החשמל המערכת חוסכת גם בזמן ובעלות הכנת התשתית ביחס לעמודים רגילים. ראש העירייה, רז קינסטליך, הסביר כי העירייה תאמץ כל טכנולוגיה שתטיב את איכות השירות לציבור ודאי אם היא מובילה לחסכון בקופה הציבורית.

יש לציין כי זהו צעד נוסף במדיניות עיריית ראשון לציון ליישום תשתיות ידידותיות לסביבה וחוסכות בעלויות החשמל. צעד אחר שכבר בוצע וצפוי לחסוך לעירייה כשבעה מיליון שקל בשנה הוא החלפת תאורת רחובות העיר לנורות לד חסכוניות. הפרויקט החל לפני כשנתיים וצפוי להסתיים בתוך שלוש שנים.