הכרה והוקרה למוזיאון ראשון לציון: הספרייה הלאומית של ישראל, במימון אגף מורשת במשרד ראש הממשלה, בחרו להנגיש לכלל הציבור את הארכיון המפואר של המוזיאון העירוני. במסגרת ההסכם שנחתם לאחרונה, יעברו כ-700,000 מסמכים היסטורים, תהליך סריקה ויעברו למערכת ממוחשבת.

מוזיאון ראשון לציון | צילום: אבי קקון

חומרי הארכיון יקוטלגו ויונגשו לקהל הרחב בראשון לציון ומחוצה לה, ובדרך זו ישמרו החומרים ההיסטוריים לדורות הבאים.

ארכיון ראשון-לציון הוקם בשנת 1979, ומעניק שירותים לחוקרים, סטודנטים, ארכיטקטים עורכי דין ולציבור הרחב על בסיס יומי. הוא כולל בתוכו חומרים מצורות מדיה שונות, כמו מסמכים מקוריים, תעודות, תצלומים, מפות, תכניות, כרזות, גלויות וספרים. כל אלה ועוד עתידים להשתתף בפרויקט ולעבור דיגיטציה.

תמונות היסטוריות ייסרקו | צילום באדיבות מוזיאון ראשון לציון

"ארכיון מוזיאון ראשון לציון הוא ארכיון חשוב ברמה הלאומית" מספרת מנהלת המוזיאון, נאוה קסלר. "הפרויקט יאפשר לכל אדם מן השורה לחפש בארכיון המוזיאון. בנוסף לכך, עם יישום הפרויקט יובטח שימור ארוך-טווח של החומרים הדיגיטליים החשובים שבו. השימור הדיגיטלי כולל מערכות גיבוי בסטנדרטים המקובלים הגבוהים ביותר".

"הארכיון ההיסטורי מכיל את החומרים של ועד המושבה (1922-1882), המועצה המקומית (1950-1922) והעירייה (1950 ואילך)", מספרת מנהלת ארכיון המוזיאון, אורית שגיא.

מה עוד יש בארכיון?

"28 חטיבות של חומר מינהלי, וכ- 230 חטיבות של חומר תיעודי על מוסדות ציבוריים, ארגונים קהילתיים, משפחות ואישים. פרוטוקולים של ועד המושבה, ספרי נולדים ונפטרים, רשימות סטטיסטיות, אוספים אישיים של בני העלייה הראשונה, השנייה והשלישית. אוספים של ארגונים, מוסדות ומפעלים, כמו ארכיון בית הספר העברי הראשון, ארכיון היקב, ארכיון פנקסי הרפואה, ארכיון העדה וארכיון עדת התימנים בראשון לציון, בהם מתוארים כל חיי ראשון לציון מאז היווסדה". 

מוזיאון ראשון לציון | צילום: אבי קקון

מהספרייה הלאומית נמסר: "שימור דיגיטלי מתקדם מגדיל מאוד את הסיכויים שהדורות הבאים יוכלו לא רק ליהנות מהחומרים הארכיוניים ההיסטוריים ולהפיק תועלת מן המידע השמור בהם, אלא יעמדו לרשות בני הדורות העתידיים לצורך העמקתם והרחבתם של הידע, המחקר והתובנות ביחס לחומרים שקיבלנו מן הדורות הקודמים".