הבקרים נעשים קרירים, ובחברת המים 'מניב ראשון לציון' החלו בהיערכות חורף. המטרה: למנוע הצפות וליהנות ממי הגשמים שיוזרמו לאגמים ולהשקיית הגינות הציבוריות. 

מתכוננים לחורף | צילום: דוברות עיריית ראשל"צ

לאורך השנה פועלים בתאגיד המים לפי תכנית שנתית של תחזוקה מונעת, אך לקראת הגשם הראשון מוגברים מאמצי התחזוקה. תעלות הניקוז והמובלים הגדולים עוברים ניקוי יסודי באמצעות ציוד מכני. בין היתר נעשית שטיפת קווים וקולטני הניקוז נסרקים ומנוקים, כך גם שוחות הניקוז. בראשון לציון יש למעלה מ-15,000 קולטנים הפזורים לאורך 300 ק"מ צנרת ניקוז.

בחברה מדווחים שכאשר החורף מגיע, נכנס לפעולה נוהל סערה. כלומר, מיפוי הפניות המתקבלות במוקד באשר להצטברות מי הגשמים, ופעילות לשיפור קליטת המים במערכת ההולכה. במקביל, במקומות המועדים להיקוות של מים, מבצעים עובדי החברה טיפול מונע יסודי. בעת אירוע גשם משמעותי, עובדי מניב יוצאים לשטח ועובדים מסביב לשעון.

ניקוי קולטנים. לפני ואחרי | צילום: דוברות עיריית ראשל"צ

יש לציין שחורף גשום הוא גם רווח לתושבי העיר. בעירייה מסבירים ששני האגמים במערב העיר - אגם ראשון ואגם הנקיק. יכולים להכיל כ-3.5 מיליון מ"ק. החברה הקימה שתי תחנות שאיבה שמטרתן להעביר מאות אלפי מ"ק מאגם ראשון לאגם הנקיק, הגדול יותר. כמויות המים האדירות האלה משמשות בהמשך להשקיית כל הפארקים והגינות הציבוריות במערב, לרבות אצטדיון הכדורגל. שימוש במי גשמים מוביל לחיסכון של כחמישה מיליון שקלים בשנה.

מנכ"לית מניב ראשון, סאלי לוי, מציינת שבראשון לציון נבנתה מערכת כך שתוכל להתמודד גם עם סערות קשות. "ההשקעה בשדרוג תשתיות הניקוז של ראשון לציון מאפשרת פתרון ניקוזי אזורי לשכונות החדשות במערב העיר ולשכונות החדשות בערים הסמוכות חולון ובת ים, ובכך אנו תורמים למניעת בזבוז מי גשם באזור כולו", היא אומרת.

ניקוי קולטנים ע"י עובדי 'מניב' | צילום: דוברות עיריית ראשל"צ

 עוד הוא מסבירה כי - "במקום שמי הגשמים, שאינם מחלחלים, יזרמו לים וייעלמו, הם נאגרים ומשמשים להשקיה. עד לפני עשור, מערכות הניקוז תוכננו בהנחה שסערה גדולה וגשומה במיוחד מתחוללת רק אחת ל-25 שנה. אולם, עקב השינוי האקלימי בכדור הארץ, יש יותר ויותר ימים סוערים עם פרקי גשם עוצמתיים – כאשר המרווחים בין הימים הגשומים גדלים והולכים, מה שהופך כל גשם למעשה לגשם ראשון".

ואיך צולחים את החורף בשלום? 

בימים ק​רים במיוחד – תנו לברז לטפטף קלות. כך תבטיחו זרימה מתמדת של מים ותמנעו קיפאון של המים בצנרת.

נקו את קולטני הניקוז בחצרותשמירה על ניקיון הקולטנים תאפשר למים לזרום בשעות הגשם.

בדקו את המרזבים. כדי למנוע הצפות בבית, בגג או בחצר יש לבדוק את פתחי הניקוז של המים – למשל, הפתחים העליונים והתחתונים של המרזב בבית.

וודאו שהגג אטוםבבתים בעלי גג רעפים יש לבדוק שאין רעפים שבורים או רעפים שזזו ממקומם.

בדקו את מערכת החשמל בבית והצטיידו בתאורת חירום.

אל תנסו לפתור לבד. בכל מקרה של הצפה או רטיבות, כדאי לפנות לבעלי מקצוע, ובמידת הצורך לפנות למוקד העירוני. שימו לב שקיימת חשיבות מכרעת לניתוק זרם החשמל לדירה או לבניין. 

המנעו מחסימת זרימת מים לתוך מערכת הניקוז. אל תניחו פסולת וגזם על קולטנים והימנעו ככל הניתן מחנייה על קולטנים.

הימנעו מהוצאת גזם ופסולת בימים סוערים וגשומים, גם אם מדובר בימי ההוצאה.

במידה ואתם מבחינים במפגע, דווחו ישירות למוקד העירוני שמספרו 106.