תושבי בניין מגורים ברחוב עולי הגרדום התעוררו בוקר אחד וגילו כי נציגי העירייה השאירו להם מכתב עם הנחיות לטיפול ותיקון ליקויים בכדי למנוע הגעת מזיקים. לדברי הדיירים, אף אחד בעירייה לא נתן להם פרטים והעלות הכספית שנפלה עליהם באופן פתאומי מקשה עליהם.

הדיירים לא התכוננו להוצאה כזו | המחשה: shutterstock

"במסגרת פעילות מניעה של יחידת ההדברה העירונית כנגד מפגעי מכרסמים נמצאה נגיעה של חולדות בחצרכם", נכתב במכתב שנתלה לפני כשבוע, "עקב כך בוצעה הדברה חלקית".

בהמשך המכתב פורטה סדרת פעולות שעל הדיירים לבצע כדי למנוע מפגעים עתידיים כמו למשל שיקום מערכת הביוב וביצוע הדברה בשטח הבניין.

בסופה של ההודעה דורשת העירייה מהדיירים לפעול כנדרש מהם בתוך 14 ימים, אחרת הם צפויים להיות חשופים לסנקציות שיינקטו נגדם על ידי מחלקת האכיפה של העירייה.

"קמתי בבוקר וראיתי את ההודעה הזו", סיפרה ולריה דימנשטיין המתגוררת בבניין, "לא היו ברורים לי הפרטים אז התקשרתי למוקד 106 כמו שנכתב במודעה. הם ענו לי שהם לא יודעים במה מדובר והעבירו אותי למחלקה לאיכות הסביבה, שם נתנו לי להמתין על הקו חצי שעה ובסופו של דבר ניתקו.

"רק אחרי ששלחתי להם הודעה זועמת באופן פרטי הם שלחו פקח שהסביר לי שיש מספר ליקויים שאנחנו צריכים לתקן וזהו, עכשיו שנסתדר בעצמנו".

לטענת דימנשטיין, בירור שעשו הדיירים עם מדבירים העלה כי מדובר בהוצאה של אלפי שקלים. "העירייה לא באמת נותנת לנו מענה", היא אמרה בכעס. "שמו שלט ונתנו לנו להסתדר לבד עם שורת משימות שהעלות שלהן היא אלפי שקלים. הפקח עוד אמר לי שאני צריכה לומר לו תודה כי הוא היה יכול לתת משימות שהיו עולות אפילו יותר.

"עכשיו אני צריכה לגבות כסף מחמישה דיירים בלבד שגרים בבניין ואני יודעת שזה לא יקרה כי לאנשים קשה לשלם סכומי כסף גדולים פתאום סתם ככה. חבל שהעירייה מקשה ומוסיפה עוד ועוד חיובים כספיים במקום לבוא ולסייע בבעיות האלה".

מהעירייה נמסר בתגובה: "חוק עזר עירוני מחייב כל בעל נכס/מחזיק בקרקע למנוע ולסלק כל מפגע בשטחו. במקרים רבים, כמו במקרה זה, מדובר על מכסה ביוב שבור שיש לסתום ובוודאי לא תיקון באלפי שקלים כפי שנטען.

"בכל מקרה, הדיירים כבר טיפלו במפגע. מקור התרבות המזיקים נובע במקרים רבים מהשטח הפרטי והתושבים אינם מודעים לכך. מפקחי היחידה תולים מודעה בחזית הבניין במטרה להגביר את מודעותם של התושבים למפגע אשר נמצא בשטחם. במודעה זו הם מציינים את סוג המפגע ומהם הליקויים אותם הם נדרשים לתקן".