צילום: באדיבות 'קרנליוס'

"הוכחנו שעולם ההיי-טק ממש לא שייך רק לצעירים": קורס לוחמת סייבר לבני הגיל השלישי הסתיים בשבוע שעבר במכללת קרנליוס בראשון לציון. "הגיל הוא רק מספר", אמרו הסטודנטים הוותיקים.

תחום ההיי-טק שייך לצעירים?

הסטודנטים בקורס נחשפו למגוון רחב של נושאים, שיטות הגנה ותקיפה מעולם הסייבר ומתרגלים את החומר במעבדות ייחודיות וסימולטור מתקדם עם כלים המדמים את המתרחש בעולם האמיתי, כלים הדרושים לעבודה השוטפת של מגן הסייבר בעולם האבטחה המשתנה.

בין התחומים אותם למדו הסטודנטים בני הגיל השלישי ניתן למנות נושאים בתחומי תקשורת נתונים, סיסטם וכמובן אבטחת סייבר. נושאי הקורס כללו שימוש בכלי תקיפה אפליקטיביים ותשתיתיים, ניתוח קבצים זדוניים, הצפנות ושיטות התחמקות וכמובן טכניקות התגוננות בפני איומים אלו.

"הבנו שעולמנו הטכנולוגי רחוק שנות אור מעולמם של הצעירים"

יוסף סרבקי, בן 63, סב ל-5 נכדים שסיים את הקורס סיפר: "רציתי ללמוד ולהיפתח לאופקים חדשים. הקורס היה חוויה נהדרת. אמנם שברנו לרסיסים את ממוצע הגילאים של המכללה, אבל עכשיו אני כבר לא מסתכל על האינטרנט בחוסר אונים אלא להיפך- מסתכל באופן שונה לחלוטין על חוויית השימוש באינטרנט, אני הרבה יותר בטוח בעצמי".

על ההתמודדות עם הפיתוחים ומהירות המידע הוא אומר: "זה שונה מאוד מהתקופה שבה הייתי צעיר. לפעמים כל המידע הזה גורם לי להרגיש קצת סנילי. הבנו שעולמנו הטכנולוגי רחוק שנות אור מעולמם של הצעירים, כנראה שהפערים הדיגיטליים עולים מדי שנה בחזקות. זה יהיה מאתגר להיות לוחם סייבר בגיל שלי, אבל עובדה שעמדתי בגבורה בתכנים שלומדים גם חבר'ה שצעירים ממני ב-40 שנה. התחום מאוד מעניין אותי ואולי אנחנו נהיה ההוכחה שהעולם לא שייך רק לצעירים. אמנם מרבית העובדים בעולמות התעסוקה במקצוע זה יכולים להיות ילדיי או נכדיי, אך העובדה ששלושת ילדיי עוסקים בעולמות המחשבים זה אך ורק בגלל החיידק שאני הדבקתי אותם".

אמנון קינן, בן 65, סב ל-3 נכדים, סטודנט נוסף בקורס שהסתיים ציין: "ביטחון מידע זה דבר מאוד חשוב. העולם השתנה ואני בגילי כבר לא כזה זריז בשימוש במחשב כמו הצעירים, אבל הצלחתי לעמוד בזה ואני גאה בעצמי"

מנכ"ל "קרנליוס- מרכז הכשרה לסייבר", איתי לוי: "בעצם קיומו של הקורס אנו מוכיחים כי עולם הסייבר רלוונטי לכולם, בכל גיל ואיננו שייך אך ורק לפלח אחד של גילאים, כפי שאולי נהוג לחשוב. את התוקף שמבצע חדירה לארגון ומנסה לגנוב מידע לא מעניין מי עומד מולו מבחינת הגיל, ודווקא ניסיונם רב השנים של משתתפי הקורס ביישום פתרונות יצירתיים בעבודתם לאורך השנים, מהווה יתרון על פני בחור צעיר שרק נכנס היום לעבודה בתחום ההייטק".