אחד משמותיו של חג הפסח הוא 'חג החירות' שבו אנו מציינים את יציאתנו לחופשי, אך מביקור בשירות הווטרינרי של ראשון לציון מתברר שחירות לא שייכת רק לבני אדם. מדי יום מגיעים למרפאה שם סוגים שונים של בעלי חיים, חלקם בסכנת חיים, ולאחר טיפול הם משוחררים חזרה אל הטבע.

ד"ר ניסימיאן עם השועלה ובחדר הניתוח. מצילים חיים, צילומים: פרטי

"לפני כשבועיים התקבלה קריאה במוקד העירוני שהיתה מופנית אלינו", מספר ד"ר תומר נסימיאן, בכיר במחלקה שאחראי על חלק מהניתוחים המורכבים שנערכים במקום.

"דיווחו לנו שבאחת החצרות בשכונת נחלת יהודה יש עזים המוחזקות בתנאים קשים. נכנסו עם הצוות שלנו לחצר הבית ובאמת ראינו שם מספר עזים קשורות בתנאים לא נאותים. מתברר שבעל הבית שהחזיק אותן תכנן לגדל אותן ואז לשחוט אותן סמוך לחג הפסח לטובת הבשר".

בדיקת רופא במקום קבעה שהעזים מוחזקות בתנאים המוגדרים צער בעלי חיים ואנשי הפיקוח שחררו אותן מהכלובים.

ניתוחי חירום

המקרה הזה שעליו מספר נסימיאן הוא רק אחד ממקרים רבים שמתקבלים מדי שבוע במחלקה. מדי יום נשלחים צוותים ללכוד בעלי חיים משוטטים שמצבם הבריאותי מסכן את שלומם, ובאמצעות חדרי ניתוח מצוידים היטב הם מקבלים טיפול מציל חיים.

"זה אולי המקום באמת לספר שהפעילות במחלקה הווטרינרית שלנו היא מעבר למתן חיסונים או בדיקת מחלות", מדגיש ד"ר נסימיאן, "אנחנו מבצעים טיפולים וניתוחים מורכבים ופעמים רבות מצילים חיים של שלל בעלי חיים שמגיעים אלינו במצבים קשים.

"זה גם המקום להבהיר שלמרות היכולות, אין לנו את האפשרות לתת טיפולים אינטנסיביים עבור מחלות אלא רק לבצע הליכים רפואיים כשזה מצב חירום".

כך למשל, לפני מספר ימים קיבלו אנשי השירות דיווח מתושבת העיר שראתה חתולה פצועה. "מיד שלחנו פקח שילכוד אותה, אבל היא היתה מאוד נחושה ומפוחדת ולכן הוא לא הצליח. כמוצא אחרון ירינו חץ הרדמה לעברה ורק כך היא נלכדה והועברה לטיפול אצלנו בחדר הניתוח.

"התברר שהיא כנראה עברה תאונה והרחם שלה יצא החוצה. בזכות ניתוח חירום הצלחנו להציל את החיים שלה ואחר כך היא נותרה להתאוששות. אם המצב שלה יאפשר היא תשוחרר חזרה".

בכלל, בשירות מקפידים ככל האפשר להחזיר את בעלי החיים למקום הגידול שלהם. כך למשל, הגיעו מפקחי השירות הווטרינרי, שמוליק עדי ובני דהרי אל אגם הסופרלנד בעקבות דיווח על אווז שנלכד בקרסי דיג. האווז הועבר למרפאה העירונית, שם קיבל טיפול מקיף ולאחר הטיפול הוחזר לאגם.

לגדול עם שועלים

בגלל שראשון לציון עדיין ממוקמת בסביבת ים וחולות טבעיים, במהלך עבודתם נתקלים לעתים אנשי המקצוע גם בחיות פחות שגרתיות, כאלה שלא הייתם מצפים למצוא מתחת לבית שלכם.

"לפני מספר חודשים תושב נחלת יהודה קרא לנו אחרי שהבחין בדורבנים ליד הבית שלו. מתברר שתחת מבנה נטוש התמקמה לה משפחה של דורבנים והפכה את המקום לבית", מספר ד"ר נסימיאן ומדגיש: "חיה כזו שנמצאת בסביבת מגורים עלולה לסכן את עצמה והיא גם לא נעימה תמיד לסביבה".

אנשי השירות משכו את בני משפחת הדורבנים מן המסתור בעזרת חמאת בוטנים, מאכל שמתברר כי נחשב לאהוב עליהם במיוחד. "אחרי שלכדנו אותם שחררנו אותם בטבע, באיזור נחל שורק".

לדברי ד"ר נסימיאן, אחת הבעיות שעימן מתמודדים אנשי השירות הווטרינרי היא תושבים שמחליטים לגדל חיות שאינן אמורות לגדול בבית, "יום אחד קיבלנו קריאה על תושב שמצא שועלה והחליט לגדל אותה אצלו בבית בתוך קרטון גדול.

"החיה התרגלה עם הזמן לגדול עם בני אדם, אבל ככל שגדלה הריח שלה לא איפשר להמשיך לגדל אותה בבית. בשלב הזה הוא נזכר בנו וביקש שנבוא לקחת אותה.

"אחרי עשרה ימים שהיא היתה אצלנו, כולל יציאה שלי איתה לטיול יומי כשהיא קשורה ברצועה, העברנו אותה ל'חי כיף', שם היא גדלה בבטחה. לצערנו כבר לא ניתן להשיב אותה לטבע משום שהיא לא מורגלת אליו ולא תשרוד שם".

15 כלבים בשני חדרים

פעמים לא מעטות מוצאים עצמם אנשי המחלקה בסיטואציות לא פשוטות שבהן אין להם ברירה אלא להפריד את בעלי החיים מהמשפחות המגדלות אותן בעקבות מצבים של הזנחה.

"חלק גדול מהפעילות שלנו בתחום חילוץ החיות מהבתים נעשה עם אנשי הרווחה", אומר מנהל השירות הווטרינרי ד"ר יונתן אבן צור.

"הסיבה לכך היא שמשפחה המטופלת על ידי מחלקת הרווחה לעיתים מגיעה למצב שהיא אינה מסוגלת לספק את התנאים ההכרחיים עבור עצמה, וכפועל יוצא מזה גם תנאים בסיסיים עבור בעלי החיים שמוחזקים על ידיה. כתוצאה מכך בעלי החיים נקלעים למצוקה ושם אנחנו נכנסים לתמונה".

לדברי ד"ר אבן צור פעמים רבות הם נתקלים בבעלי חיים מוזנחים בבתים שבעליהם סובלים מאגרנות יתר, "הבית שלהם נראה כמו מחסן גרוטאות ובין כל אלה נמצאים בעלי חיים שדורשים טיפול תומך. במקרים כאלה, כשברור שאין סיכוי שבעל החיים יקבל טיפול ראוי, אנחנו מוציאים אותו ומחפשים לו בית חם.

"זכור לי מקרה שכל בני המשפחה סבלו ממוגבלות שכלית התפתחותית ברמה כזו או אחרת, והתלונות הגיעו מצד השכנים", הוא נזכר. "נכנסנו אליהם לדירה, סך הכל שני חדרים, וגילינו שמגדלים בתוכה 15 כלבים. מתברר שאחד מבני המשפחה אהב מאוד כלבים והיה מוצא אותם ברחוב משוטטים ומביא אותם הביתה.

"חלק מהם גם התרבו באופן טבעי והוחזקו בתנאים מאוד לא טובים. עוד התברר שלעתים בגלל סכסוכים בין בני הבית לבן המשפחה שגידל את הכלבים, בכל פעם שרצו להתנכל לו היו פוגעים באחד הכלבים.

"כשהוצאנו את הכלבים התבררה תמונת המצב הקשה. אחד הכלבים סבל מפציעה כי הפילו עליו טלוויזיה ואחד אחר הסתובב עם סיכת מהדק ששידכו לו לתוך הלשון. כמובן שהוצאנו את הכלבים מהבית, אבל הגענו גם להסדר בגלל שהבחור מאוד אהב את הכלבים. אחרי טיפול ועיקור של כולם, השבנו לו שניים שהוא ימשיך לטפל בהם".