ירין בר, תלמיד מתיכון רביבים בראשון לציון שזכה בחידון התנ"ך הארצי וייצג את ישראל בחידון התנ"ך העולמי ביום העצמאות, בסך הכל ממשיך את המסורת המשפחתית.

"לא מסורתי ולא דתי. מש"י". ירין עם הוריו בעת קבלת הפרס,  צילום: פרטי

"אני מאוד שמח שסוף סוף הצלחתי להעפיל לתחרות החידון העולמי", סיפר בר בהתרגשות ומיד עבר לציטוטים מספר הספרים. "'ראשון לציון הנה הינם ולירושלים מבשרת אתן'. אני באמת מקווה שבירושלים בחידון העולמי בעזרת השם אני אביא את הבשורה".

מי שהנחיל לירין את האהבה לתנ"ך הוא אביו אפרים, שזכה לפני כ-40 שנה לסיים במקום השלישי והמכובד בחידון התנ"ך העולמי.

"התנ"ך זה ספר הספרים שבו המון ידע ללמוד ממנו לדורות הבאים", סיפר אפרים. "אנחנו לומדים מהתורה המון דברים ופוגשים את זה במציאות שלנו. התוכן נותן כלים לילדים בהמשך חייהם". האמא נינה הוסיפה: "אנחנו גאים בהישגים שלו וחושבים שהוא מהווה דוגמא לאחיו".

באופן חריג יחסית בר לא מגיע מהחינוך הדתי וגם לא בא מבית דתי אלא מסורתי. לדבריו הוא באמת נתקל בוויכוחים עם חבריו על ענייני אמונה.

"אני לא רואה את עצמי מסורתי ולא דתי אלא מש"י, ראשי תיבות של מאמין, שומר מצוות וירא השם. למה אני לא לומד במוסד דתי יותר? כי אני לא באתי מחינוך חרדי אלא ממקום מסורתי. החברים שלי כולם חילוניים, חלקם הגדול אתאיסטים ואני נהנה להתווכח איתם ולשכנע אותם בקיומו של האל ובנושאי אמונה", סיכם ירין.