ראש העירייה דב צור אומנם מורחק מהעירייה ולא מורשה לעסוק בעניינה- אבל שנת 2018 לא מחכה לאף אחד, והיא כבר ממש מעבר לפינה. לכן, אמש (חמישי) התכנסה מועצת העיר בראשות ממלא מקומו של צור, מוטי עג'מי, לדיון חשוב בו אושר תקציב העירייה לשנה הקרובה.

התקציב לשנה זו עומד על לא פחות מ-1.8 מיליארד שקלים, עלייה של 87 מיליון שקלים ביחס לשנה שעברה. בעירייה מציינים כי הם מצליחים להגדיל את התקציב העירוני בכ-5 אחוזים מדי שנה, בזכות תוכניות התייעלות. לדוגמה, השנה תתחיל לפעול תחנה למחזור פסולת בניין, שצפויה להוביל להכנסות של כ-7  מיליון שקלים בשנה.

עם כל הכבוד להכנסות חיצוניות והתייעלות כלכלית- מרבית התקציב מגיע מהארנונה שמשלמים תושבי העיר. ליתר דיוק: 55 אחוזים מהתקציב מגיעים מהארנונה. ההערכות אומרות כי בשנה הקרובה ההכנסות מהארנונה יגדלו בכמעט 47 מיליון שקלים- למרות שבשנה האחרונה אושרו הנחות בארנונה בקטגוריות מסוימות.

קובעים לאן תגיע הגיע השנה. ישיבת התקציב | צילום: דוברות העירייה

ובמה מתכננים להשקיע את התקציב? אחד התחומים עליו שמו דגש השנה הוא החינוך בעיר. תוספת של 27.5 מיליון שקלים תושקע בפרויקטים שונים של חינוך, מה שאומר שההשקעה השנתית בתלמיד עומדת על 4,500 שקלים, סכום הגבוה בהרבה ממה שהיה נהוג בעבר.

למה הוחלט להתמקד דווקא בחינוך? ככל הנראה מתוך הרצון לשמור על ההישגים הגבוהים של תלמידי העיר והנתונים הטובים שהם מציגים. נמצא כי בשנים שבהן גדלה ההשקעה בחינוך עלו גם נתוני הזכאות לבגרות של התלמידים בעיר, עד שהגיע לצמרת בדירוג הזכאות לבגרות.

כמו כן, נתוני נשירת בני נוער מהלימודים בעיר הם מהנמוכים בארץ- ובעירייה מאמינים כי לנתונים האלו יש קשר ישיר לתקציב שמושקע בתחום.

לצד החינוך, גם הרווחה והתרבות זוכות להגדלת התקציב. בישיבה אושר סבסוד עירוני של מחירי הצהרונים במאה שקלים לכל ילד לחודש, ונקבע כי הצהרונים בעיר יתחילו לפעול על פי תוכנית ניצנים, במסגרתה יוארך יום הלימודים לגילאי 3-8 במוסדות החינוך. בסך הכל חל גידול של כ-18 מיליון שקלים בסעיף הרווחה.

המאפיין הבולט של תקציב 2018 לעומת השנה הקודמת הוא השינוי הגדול בסעיפי השכר של העובדים, אליו התווספו 40 מיליון שקלים. הסיבות לעלייה המשמעותית הן הסכמי שכר קיבוציים שנחתמו במשק, עליית שכר המינימום ותוספת משרות ייעודיות בתחום החינוך.

ממלא מקום ראש העירייה, מוטי עג'מי, אמר: "התקציב שאישרנו מאפשר לעירייה להמשיך לצמוח ולהצעיד את העיר קדימה. הגדלת ההשקעה בחינוך מבטאת את המחויבות שלנו לדור העתיד. ראשון לציון נמצאת בתנופת פיתוח וצמיחה, וזה בא לידי ביטוי בכל העשייה העירונית.

"אנו ממשיכים כל העת להציב את התושב במרכז, לפעול על מנת להעלות את רמת השירותים לתושבים, להשקיע יותר בחינוך, בתרבות, ברווחה, בסביבה ובכל תחומי החיים, על מנת לשפר את איכות החיים של התושבים בעיר".