האם עובדים בעירייה רימו את המערכת? לפי דבריה של מבקרת עיריית ראשון לציון, מאיה זיו שפלטר, בהחלטה ייתכן שכן. בישיבת מועצת העיר שהתקיימה בשבוע שעבר חשפה זיו שפלטר ביקורת על התנהלות של עובדי העירייה בעניין חלוקת דואר עירוני.

עוד בימיו של מאיר ניצן כראש העירייה החל מנהג שבו ילדים של עובדי עירייה זוכים בעבודה נחשקת במיוחד לחופש הגדול ויוצאים לחלק דואר עירוני, כמו שוברים לארנונה ומכתבים לתושבים. בני נוער בגילאי 15-18 שהוריהם עובדים בעירייה יכולים לבצע את העבודה, והשכר אמור להגיע לחשבון הבנק של הילדים.

אולם, לדבריה של מבקרת העירייה, השכר של בני הנוער לא הגיע לחשבון הבנק שלהם אלא לשל הוריהם, והיווה מעין תוספת למשכורתם. חמור מכך, היא הצביע על מספר מקרים שבהם עובדי עירייה דיווחו על כך שילדיהם עבדו בחלוקת דואר כאשר אין להם כלל ילדים, או שילדיהם לא בגיל המתאים לעבודה.

לדברי אחד מחברי המועצה שהיו בישיבה המדוברת, אף אחד לא הופתע כשהנושא עלה על הפרק. "הנוהל שבמסגרתו ילדים של עובדי עירייה מחלקים דואר בחופש מוכר, אך רק יחידים זוכים לכך, כל מיני מקורבים ועובדים שבעיקר מגיעים מאגף הגזברות וילדיהם מחלקים דואר במקום דואר ישראל".

עיריית ראשון לציון | צילום: אבי מועלם

נאמר גם כי החלוקה על ידי הילדים יקרה יותר מאשר המחיר שהיה דורש דואר ישראל, מחיר שמשלם ציבור התושבים כמובן. "התרגלו לכך שזה המצב. מדובר ביותר משני שקלים עבור כל שובר, ובעיר כמו ראשון לציון שבה מאות אלפי תושבים זה המון דואר.

"היה כאן מערך של מאות ילדים של עובדי עירייה מקומבנים שזכו לחלק דואר והמשכורת הייתה עוברת לחשבון של ההורים שלהם, והם כבר החליטו כמה לתת לילדים שלהם. אולי המשימה של המבקרת צריכה להיות איך בחרו את הילדים לעבודה ולא חלוקת הדואר עצמה", אמר הגורם.

גורם עירוני אחר דווקא מתח התנגד לביקורת וטען כי מדובר בטענות קנטרניות. "מדובר היה במנהג שהתחיל עוד בתקופתו של ראש העיר הקודם מאיר ניצן, היו על זה דיבורים כל הזמן שבנים של עובדים מחלקים דואר וככה דואגים להם לפרנסה. למי אכפת בעצם? הרי זה במקום לשלם לדואר העבירו את הכסף לילדים.

"זאת סתם קטנוניות. עובדי עירייה מרוויחים גרוש וחצי, למה לא לתת להם להרוויח ודאוג לילדים שלו. בכל אופן בשנה האחרונה הנוהל הזה כבר לא קיים והביקורת לא רלוונטית"

מעיריית ראשון לציון טרם נמסר בתגובה: "במסגרת דו"ח מבקרת העירייה, הוחלט לחדול מחלוקה דרך מחלקים שהחלה בשנות ה-80, ומזה למעלה משנה העירייה מבצעת את חלוקת שוברי התשלום באמצעות חברה חיצונית לדיוור והפצה".