האם ישנן מגבלות פוליטיות המוטלות על עובדי עירייה? ומה לגבי תפקידים בכירים כמו ראש העירייה? זה מה שניסה לברר אייל לידור, תושב העיר ופעיל חברתי מוכר.

לידור טוען כי יש להטיל מגבלות על השתתפות עובדי העירייה בכנסים פוליטיים ולאכוף אותם- ואתמול (ב') הוא אף קיבל חיזוק לכך מהיועצת המשפטית של העירייה.

ראשית המעשה לפני כחודשיים, כאשר התקיים בעיר כנס גדול של מפלגת המחנה הציוני בהשתתפות יו"ר המפלגה, אבי גבאי. ממלא מקומו של ראש העירייה, מוטי עג'מי, הנחה את האירוע, ובסיומו אף שיתף ברשת החברתית תמונות ממנו, בניהן תמונה של ראש העירייה דב צור נואם, ותמונות של הקהל באירוע, הכולל גם עובדי עירייה.

כאשר ראה לידור את התמונות הללו, הוא נזכר בויכוחים ששמע מספר שנים קודם לכן בישיבות מועצת העיר. הוא מספר כי לא אחת שמע את דב צור, אז יו"ר האופוזיציה, מתנגד לכך שעובדי העירייה מגיעים לכנסים פוליטיים שונים ואף דרש ממאיר ניצן, שהיה ראש העירייה באותה תקופה, לאסור זאת.

ראש העירייה נואם בכנס של מפלגת העבודה | צילום: מתוך פייסבוק

לידור מספר כי בתמונות מהכנס של מפלגת העבודה ניתן לראות בקהל עובדי עירייה רבים, וכמובן שבראש המשתתפים היו ראש העירייה וממלא מקומו. בתגובה, החליט לידור לשלוח מכתב הממוען לראש העירייה, מנכ"ל העירייה חיים גאליק, וכמו כן ליועצים המשפטיים של העירייה והמדינה, למבקר העירייה ולמבקר המדינה.

במכתב, שנשלח בספטמבר האחרון, סיפר לידור כי באותו השבוע התקיים הכנס של מפלגת העבודה, ולהערכתו כ-60% מעובדי העירייה נכחו בו. הוא ציין כי בתקופתו כיו"ר האופוזיציה התנגד דב צור להשתתפות של עובדי עירייה באירועים שכאלו, ועל כן ביקש להבין מדוע כעת הוא מעודד זאת. בנוסף, ביקש ממנכ"ל העירייה לפרסם חוזר מנכ"ל המפרט איזו פעילות פוליטית מותרת ואיזו אסורה לעובדי עירייה.

באיחור בירוקרטי אופייני, אתמול (ב') קיבל לידור תשובה למכתבו מהיועצת המשפטית לעירייה, אינסה גולדנברג. היא נמנעת מלנקוט עמדה אישית במכתבה, אבל מציינת כי ישנם כבר חוקים בעניין- חוק עזר עירוני וחוזר מנכ"ל ארצי מטעם משרד הפנים.

הקהל באירוע. האם מותר היה לעובדי העירייה להגיע? | צילום: מתוך פייסבוק

בחוזר המנכ"ל מצויין כי על עובדי העירייה להציג לציבור חזות נטרלית, ושאסור להם להיות בהנהלת מפלגה או רשימה פוליטית, או לארגן אירועים פוליטיים פומביים. כמו כן, ציינה כי בתחילת 2018 היא תחדד את ההנחיות לגבי מה מותר ואסור לעובדי עירייה לעשות בהקשר לפעילותם הפוליטית.

מעיריית ראשון לציון נמסר בתגובה: "עובדי העירייה, ככל אדם בעל זכות הצבעה, רשאים להשתתף כאוות נפשם בכנסים פוליטיים כמשתתפי מן המניין. לכן, אין כל פסול בהשתתפות עובדי עירייה בכנס של אבי גבאי או כל כנס אחר.

בכל הקשור להתנהלות בבחירות לרשויות המקומיות, היועצת המשפטית לעירייה תפרסם הנחיות לעובדי עירייה לקראת שנת הבחירות".