המסע לקבלה עצמית והכרה בזהותו מהסביבה לא היה קל לליאם רובין בן ה־23 מראשון לציון. כעת, בעיצומו של תהליך לשינוי מין, הוא מבקש להיכנס למועצת העיר מטעם רשימת 'ביחד' ולהביא, בין היתר, לפתיחות והכרה כלפי מי שעברו ניתוח לשינוי מין.


רובין כיום. "לקח לי זמן לספר" | צילום: פרטי

"מגיל שש בערך ידעתי שאני אחר", מספר רובין שנולד וגדל בראשון לציון, למד בתיכון ב'עמית עמל' וכיום עוסק בשיווק אינטרנטי.

"זה התבטא בידיעה שאני בעצם גבר ושאני בעצם מנטלית בן לכל דבר. בגן ובבית הספר תמיד העדפתי להגיע לשיעור של הבנים ולא הצלחתי למצוא את עצמי. זה היה קשה יותר בבית הספר היסודי שבו למדתי כי זה היה בית ספר דתי ששם בנים ובנות למדו בנפרד בחלק מהשיעורים והרגשתי שאני שייך יותר לשיעור של הבנים. אהבתי לשחק כדורסל אבל החוג הזה היה רק של הבנים ולבנות היה חוג ריקוד, שזה משהו שלא סבלתי". 

לדברי רובין, בגיל הנעורים החליט להילחם בתחושותיו ולנסות להיות כמו שהסביבה ציפתה ממנו. "בחטיבה ובתיכון ניסיתי להיות נשי יותר ולהתלבש כמו הבחורות בשכבה, אבל זה לא פתר שום דבר כי זו רק היתה הדחקה. בפנים ידעתי כבר מה אני רוצה להיות. בגיל שבע עשרה יצאתי מהארון והצהרתי שאני אוהב נשים ונמשך לנשים ואחר כך כבר הרגשתי יותר בנוח ללבוש בגדים גבריים יותר. החברה קיבלה את זה וככל שהתנהגתי יותר כמו גבר הרגשתי נוח יותר".

בצבא שירת רובין בתפקיד לחימה בגדוד קרקל ושם קיבל את ההחלטה לעבור ניתוח לשינוי מין. "קראתי כתבה על תושב ראשון לציון שעשה את התהליך של שינוי המין והחלטתי שגם אני רוצה לצאת לדרך הזו. ברגע שקיבלתי החלטה סיפרתי לאמא שלי, שדווקא קיבלה את זה יפה. למזלי היא אדם מאוד ליברלי שיודע להכיל. מהתגובה של אבא שלי פחדתי ולקח לי זמן לספר לו, אבל בסופו של דבר הצלחתי להעביר אליו את התחושה שלי והקושי שיש לי עם עצמי וגם הוא קיבל את זה".

רובין בילדותו. "הרגשתי שאני שייך יותר לשיעור של הבנים" | צילום: מהאלבום המשפחתי

"השלב הבא היה לעדכן את רופא היחידה, שלא ידע בכלל מה לעשות עם הפצצה שהנחתתי עליו, והוא פשוט שלח הודעות לכל מיני ראשי מחלקות עד שאחד מהם ענה לו שאני צריך להתחיל בטיפול הורמונלי. יש לפניי עוד סדרת ניתוחים, אחד מהם בעוד חצי שנה, ככה שאני עדיין בתוך התהליך".

בימים אלה מתמודד רובין למועצת העיר מתוך רצון, כהגדרתו, לעשות סדר בכל נושא הקהילה הלהט"בקית בעיר. "הכרתי בחור בשם רואי יגנה במסיבת יום הולדת של חבר משותף והוא סיפר לי שיש לו תוכנית לרוץ למועצת העיר בראש רשימה בשם 'ביחד' והציע לי להצטרף אליו. חשבתי שיש לי הרבה מה לתרום בהמון תחומים. גם כצעיר שנולד בראשון לציון וחווה המון קשיים עירוניים, כמו מחסור בתחבורה ציבורית בשבת, וגם כמובן בכל מה שקשור לתחומי הקהילה".

"כשאני הייתי בתיכון אף אחד לא נכנס אלינו לכיתה והסביר לי מה זה טראנסג'נדר ואני רוצה להביא לשינוי הזה", הוא מסכם, ואומר: "צריך לשנות את החשיבה ולהביא לפתיחות יותר בנושא בקרב הצעירים. אני חושב שבשנת 2018 התושבים בראשון לציון יכולים להכיל אג'נדה כזו".