טיול לטנזניה מספק את אחת החוויות הייחודיות שאפשר לבקש מטיולים בעולם. לצד סיורי ספארי בשמורות הטבע המרשימות הכוללות עושר של בעלי חיים ונופים משתנים, הכירות עם שבטים שאורחות חייהם נשארו מסורתיים, טיולי טראקים לכיבוש הר קלימנג'רו - הגבוה בהרי אפריקה, או נופש בטן-גב-ים באיי זנזיבר העניין והחידושים ממשיכים להפתיע. טנזניה היא איחוד שתי מדינות עבר: טנגניקה וזנזיבר. 38% משטח המדינה הגדולה מוקדש לשמורות טבע בהן הטבע  שולט ובעלי החיים מתרוצצים בחופשיות במגוון נופים ובתי גידול: סוואנות רחבות ידיים, מפלים, נהרות ואגמים, יערות גשם ופסגות הרי געש כבויות.

 

כובשים את הר הקלימנג'רו

7 מסלולים מובילים ממורדות הר הקלימנג'רו ועד פסגתו. המסלול הקל ביותר, מסלול מרנגו או קוקה קולה הוא הקל בינם וכולל גם בקתות לינה לאורך המסלול, דבר ההופך אותו לבחירה המועדפת לטיול בעונות הרטובות. אורכו – כחמישה ימים. מסלול למושו ארוך יותר והטיפוס נמשך בין 6-8 ימים אבל הוא נחשב ליפה מבין המסלולים. המסלול הארוך ביותר הנמשך כ-9 ימים, המסלול המעגלי הצפוני, דומה למסלול למושו ומתלכד איתו אך התחלת העלייה הדרגתית יותר ומאפשרת זמן רב יותר להתרגל לתנאי הגובה.

 אילוסטרציה. צילום: pixabay

זנזיבר – האיי עם החולות הלבנים ומי הטורקיז

טיולים מאורגנים לזנזיבר נחלקים לשניים: אלו הכוללים טיולי ספארי בלבד, וכאלו המחלקים את זמנם בין ספארי בשמורות לנופש על החוף. מלבד חופי ים, קוקטיילים ופינוקים, זנזיבר מציעה גם סיור ביער הקופים, גוז'ני שבו חי גם הקולובוס האדום הזנזיברי לצד מינים רבים ומגוונים של קופים ופרפרים, טיולים בשיטות מפרש מסורתיות בין האיים או שחייה עם דולפינים.

 

להכיר את האנשים – סיורי שבטים

אם החלטתם על טיול לטנזניה, במיוחד אם כל הטיול מתמקד בספארי, תזכו להכיר גם את מגוון השבטים המקומיים החיים באזור ושומרים על אורחות החיים שלהם. שבטי הבושמנים של טנזניה ההזדבה והדטוגה. ההזדבה חיים ליד ימת הסודה אייסי ושומרים על אורחות חיים של ליקוט וצייד, מדברים בשפת קליקים ייחודית להם, וחיים ללא תשתיות מודרניות בבקתות בוץ וזרדים. הדטוגה חיים כרועי צאן ונוהגים לצלק את פניהם כקישוט. שבטי המסאי הם הנפוצים במדינה. בעיר ארושה אפשר לבקר בשוק המסאי ובמספר שמורות ניתן לבקר בשבטי מסאי ייחודיים הניזונים מדם וחלב, ומתקיימים מרעיית צאן וחקלאות. אטרקציה נוספת שלא כדאי להחמיץ בגילוי השבטים הטנזניים הוא Mto Wa Mbu והמבולו להם המדינה הקימה בית ספר.

 

ספארי בטנזניה – איך אפשר בלי?

אפשר לעשות את הטרק לקלימנג'רו או לוותר, לטוס לחופי זנזיבר או לוותר, אבל על חלק הספארי שבטנזניה אי אפשר לוותר. טנזניה משמשת בית למגוון עצום של חיות שזה המקום הנכון לראות אותם בטבע – ללא עדשות או כלובים. שמורת נגורונגורו נחשבת לפלא השמיני של הבריאה. היא שוכנת בתוך לוע כבוי של הר געש שקרס לתוך עצמו לפני מיליוני שנים והותיר מכתש בעומק של 00 מ' שעדיין נמצא כ-1800 מ' מעל קו הים. במכתש נמצאת גם ימת אייסי וכן יערות, מישורי עשב ומעיינות ושפע בעלי חיים שנכלאו במקום. אריות, נמרים, פילים, באפלו וקרנפים ואפילו כ-15 קרנפים שחורים הנמצאים בסכנת הכחדה חמורה. במכתש נמצא גם ערוץ אלדובאי בו נמצאו שרידי עצמותיו של האדם הקדמון ועקבות מאובנים של הומנידים. שמורת ימת מנייארה השוכנת על השבר הסורי אפריקאי עשירה ככל השמורות במדינה בבעלי חיים מגוונים. כאן הוא אחד המקומות היחידים בעולם בהם לביאות ואריות מטפסים על עצים ונחים בין ענפיהם.

שמורה נוספת בצפון המדינה היא שמורת הסרנגטי המתאפיינת בכרי דשא נרחבים ומגוון חיות גדולות – אריות ונמרים, פילים, גנו ותאו, זברות וג'ירפות ועוד רבים אחרים. שתי אטרקציות המושכות אליהן תיירים רבים הן עונת הנדידה הגדולה המתרחשת במהלך חודשי הקיץ ובה עדרי ענק נודדים משמורת סרנגטי לעברו השני של נהר המארה מרחק 800 ק"מ. רבים אינם מסיימים את מסעם אם בשל תשישות ופציעות או כאשר הם נטרפים על ידי אריות ותנינים בדרכם. אטרקציה נוספת בשמורה היא עונת ההמלטות בין פברואר לאפריל, אז נולדים כ-6000 גורים כל יום הנאלצים לעמוד על רגליהם ולברוח מהטורפים הרבים הנמשכים לאזור.

בשמורת רואה, הגדולה במדינה חיה אוכלוסיית הפילים גדולה. מדובר בשמורה מתויירת פחות שבה חיים מינים ייחודים לשמורה. גן עדן לפילים, תנינים וציפורים, עשירה במים ובצמחייה. שמורת מהלה היא מקום ריכוז גדול של קופי השימפנזה ושל אריות החיים יחד בדו קיום שמורה הררית שמאפשרת טיולי ספארי רגליים בלבד בתחומה. שמורה נוספת עשירה בפילים היא שמורת הטרנגירה שם גם אפשר לפגוש בעצי הבאובב העתיקים והגדולים.

שמורה שונה באופייה היא שמורת הטבע סלוס המרוחקת מהיתר וכמעט שאינה מתויירת. זוהי שמורת הטבע הגדולה באפריקה והדרומית ביותר בטנזניה. אפשר לצאת כאן לסיורי ספארי גדליים או ברכבי שטח פתוחים, לצאת לשייט על נהר הרופייג'י.